Warsztaty z BioPythona

cz. 1 - 20.04.2015

Pierwsze zajęcia z BioPythona odbyły się 20 kwietnia na Wydziale Biochemii, Biotechnologii i Biofizyki. Obejmowały one zapoznanie się z podstawowymi strukturami danych języka Python, z formatami zapisu sekwencji biologicznych oraz pracę z modułami seq, seq_record i seqIO. Na zajęciach, ku naszemu zdziwieniu, przeważała liczba dziewczyn. Cieszy nas bardzo, że coraz więcej pań interesuje się zagadnieniami informatycznymi. Każdy uczestnik, tak jak na każdym spotkaniu tego rodzaju, mógł liczyć na pomoc prowadzących – w tym przypadku, Rafała Szkotaka i Rafała Klimka.

 

 

cz. 2 - 27.04.2015

Kolejne spotkanie dotyczące BioPythona. Tym razem bardziej zaawansowane zagadnienia z tego języka. Na zajęciach uczestnikom udało się zrealizować trzy zadania. Dotyczyły one analizy filogenetycznej i alignmentu wielosekwencyjnego w oparciu o bibliotekę Bio. Z uśmiechem na twarzy prowadzący pomogli rozwiązać zawikłane polecenia.

Data opublikowania: 20.05.2015
Osoba publikująca: Paulina Kania

Spotkania koła

» 11.05.2015 – „Zastosowania NGS w diagnostyce medycznej i nie tylko" – Seminarium - mgr Ewa Matczyńska

W ramach seminarium mgr Ewa Matczyńska pokazała uczestnikom przebieg podstawowej analizy danych NGS w celach diagnostycznych. Począwszy od surowych odczytów sekwencji prowadząca sprawnie przeszła do zidentyfikowania wariantów w genomie. Pomimo problemów technicznych, pani Ewa była wciąż uśmiechnięta i z radością odpowiadała na pytania zainteresowanych, odnośnie jej pracy, jak i ogólnego zawodu bioinformatyka. Spotkanie było bardzo przyjemne, gdyż miało charakter bardziej praktyczny, a atmosfera była luźna i towarzyska. Czekamy na kolejne takie seminarium!

» 11.12.2014 Program Gromacs – warsztaty

Uczestnicy dostali skrypt, z którego korzystali na warsztatach. W nim były zawarte polecenia które należało wykonać w grupach dwuosobowych. Podczas wykonywania instrukcji prowadzący (P. Kania, R. Klimek) pomagali w razie jakichkolwiek problemów. Uczestnicy przeprowadzili symulację dynamiki molekularnej danego białka w środowisku wodnym oraz dowiedzieli się o jakich elementach należy pamiętać podczas ich wykonywania. Dodatkowo poszczególne polecenia zostały wyjaśnione (np. użycie parametrów). Na koniec wszyscy mogli zobaczyć upragnioną wizualizację białka.

» 04.12.2014 Modelowanie cząsteczek – seminarium + warsztaty

Na początku R. Szkotak przeprowadził seminarium, na którym wyjaśnił głównie na czym polega modelowanie molekularne cząsteczek. Podał programy, które pomagają w tej czynności i krótko je omówił. Zostało również wytłumaczone jak odczytywać informacje dotyczące cząsteczki na PDB.

Następnie w grupach zostały dokończone zadania z poprzednich warsztatów (w zależności kto na jakim etapie zakończył swoją pracę). Prowadzący nie tylko służyli radą, ale także pokazali pewne niuanse związane  z posługiwaniem się PyMolem (np. przydatne skróty, różne sposoby wydawania komend, jak polepszyć optyczny wygląd cząsteczki). Pokazali również z których stron warto korzystać podczas samodzielnej nauki.

» 27.11.2014 PyMol – wizualizacja bioczasteczek – warsztaty

Pierwsze warsztaty organizowane przez koło miały na celu przybliżenie podstawowych funkcji programu PyMol, służącego do modelowania molekularnego biocząsteczek. Uczestnicy zajęć korzystali ze skryptu, wcześniej przygotowanego przez członków Koła. Wprowadzał on w świat pyMola oraz zawierał zadania do samodzielnego rozwiązania. Ponadto prowadzący w składzie P. Kania, R. Orłowski, R. Klimek udzielali wskazówek podczas wykonywania zadań oraz dodatkowych informacji przydatnych w ogólnym posługiwaniem się programem PyMol.

» 20.11.2014 Seminarium inauguracyjne

Przewodnicząca Koła (K. Cibor) na wstępie seminarium przybliżyła strukturę BIT'u, przyszły plan działania oraz cele na przyszłość.

Następnie oddała głos dr n. med. Monice Piwowar, która zaczęła od krótkiej informacji na temat kierunku jakim jest bioinformatyka. W sposób zrozumiały zarówno dla infomatyków, jak i osób które są bardziej ukierunkowane pod względem biologicznym, przedstawiła związek bioinformatyki z medycyną. Podczas wykładu, który miał charakter bardziej konwersatoryjny, była możliwość zadawania pytań dr Piwowar, która z uśmiechem na twarzy odpowiadała zainteresowanym. Seminarium zyskało ogromne poparcie.

Na koniec pozostali członkowie Koła,  jak i osoby, które pragnęły dołączyć do niego mogli dowiedzieć się więcej na temat przyszłych działań oraz zapisać się do poszczególnych sekcji tematycznych.

Zobacz również

Zachęcamy do obejrzenia również zdjęć z naszych spotkań w galerii